Psikoterapi

PSİKOTERAPİ NEDİR?
Psikoterapi sırasında duygu durumunuzu, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı gözlemlemeyi, tanımayı ve değiştirmeyi öğrenirsiniz. Aynı zamanda, zorlu durumlarla başa çıkabilmeniz için size uygun olan sağlıklı ve etkili başa çıkma becerilerinizi bilimsel kanıta dayalı yaklaşımlarla geliştirmeyi öğrenirsiniz. Böylece sadece sizi terapiye getiren sorunu çözmezsiniz, aynı zamanda gelecekte benzer zorluklarla karşılaşırsanız başa çıkabilecek becerileri kazanmış olursunuz.

Psikoterapide filmlerde ve dizilerde tanık olduğumuz gibi sizin bütün hayatınızı değiştirmenizi sağlayacak bir “farkındalık anı” veya sorunlarınızı tek bir ağlama ile aştığınız büyük bir “iyileşme anı” yoktur. Terapi daha çok bir dizi küçük adımlar gibidir. Bu küçük adımlar birleşir ve büyük bir ilerlemeyi oluştururlar.

Psikoterapide çeşitli yaklaşımlar vardır. Bazı yaklaşımlar belirli sorunlar veya sorunlarla daha iyi çalışabilir. Bu yaklaşımlar terapi esnasında sizin ihtiyacınıza göre terapistiniz tarafından belirlenir. Psikoterapi, ilaç veya diğer tedavilerle birlikte yürütülebilir.

Psikoterapiden en yüksek yararı sağlamanız için, terapiye işbirlikçi bir çabayla yaklaşmanız, açık ve dürüst olmanız, terapistiniz tarafından kararlaştırılan uygulamaları/ödevleri düzenli olarak yapmanız ve de fayda göremediğiniz noktaları terapistinizle açıkça paylaşmanız oldukça kıymetlidir. 

İlk randevunuza gelmeden önce endişelerinizi gözden geçirmeniz ve üzerinde çalışmak istediğiniz konuları düşünmeniz size iyi bir başlangıç noktası sağlayabilir.

Bireysel psikoterapi seansları online olarak (SKYPE üzerinden) yürütülebilmektedir.

TERAPİST SEÇİMİ
Bir psikoterapist seçerken o kişinin özgeçmişine, aldığı lisans ve yüksek lisans eğitimine dikkat ediniz. Psikoloji lisans ve Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimi yerine geçebilecek herhangi bir sertifika veya eğitim programı/kursu/semineri/konferansı (Türkiye’de veya yurtdışında) BULUNMAMAKTADIR. Seçtiğiniz terapistin yetkin bir uzman olduğundan emin olunuz.

TERAPİ YAKLAŞIMIM

Terapide desteklendiğinizi ve anlaşıldığınızı hissedebileceğiniz güvenli bir alan sağlamayı umuyorum. Amacım açıklık, dürüstlük, ve işbirlikçi temelli, bilimsel kanıtlara dayalı bir terapide size eşlik etmek, değişim yaşamanıza ve yaşamınızdaki amacı ortaya çıkarmanıza yardımcı olmaktır.

SEANSLAR

Bireysel psikoterapi seansları 50 dakika sürmektedir. Seanslar genellikle haftada bir kez yapılmakla beraber, verim arttıkça iki haftada bir ya da ihtiyaç oldukça haftada iki kez gibi kişinin ihtiyacına göre düzenlenebilir. Ortalama bir psikoterapi süresinin 12-13 seans uzunluğunda sürmesi idealdir fakat her bireyin ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle seansların uzatılması veya kısaltılması kararı terapi süreci içinde gözden geçirilerek terapistin ve kişinin ortak görüşüyle belirlenir.

Randevu için iletişim sayfasında yer alan telefon ya da mail bilgileri aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.